Sal. Şub 7th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

*- ‘AÇ GİRMEYELİM!’  YAŞAR EYİCE

Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) İzmir Şubesi, ‘Her dört çocuktan biri okula aç gidiyor’ diyerek her öğrenciye ücretsiz bir öğün yemek verilmesini talep eden bir kampanya başlattı.

Söyledikleri, bildiklerimiz!

Birçok çocuğun beslenme çantasına ne koyacağını bilemeyen anneler, bir dilim ekmek bir mevye ile çocuklarının dengeli beslendiğini düşünmüyorlar elbet.

Sağlıklı, doyurucu ve besleyici gıdaya her çocuğumuz ulaşabilmeli, fiziksel gelişimlerini sürdürmeleri sağlanmalıdır.

Çocuklar sadece ailelerine değil, asıl bulunduğu topluma aittirler.

Bu nedenle dengeli beslenmeleri, dengeli gelişimleri ülkenin geleceğine etki eden önemli bir fonksiyondur.

Beslenme hakkı, koşulsuz her öğrenciye devlet tarafından sağlanmalıdır. Bu hak devletin ertelenemez bir görevidir.

*- BİR ÖĞÜN YEMEK NELER GETİRİR?

Okul devamsızlığını ve terkinin azalmasını sağlar.

Beslenme bozukluklarının engellenmesini ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığının kazanılmasını sağlar.

Ekonomik krizlerinde oluşan toplumsal dengesizliğin çocuklara yansımasını minimuma indirir.

Sağlıklı beslenme ile eğitimde başarı artar, çocukların algılamaları gelişir. Öğrendiğinden zevk alırlar.

Dengeli bir toplumun gelişmesine önemli katkılar sunar.

Umarım yetkililer bu isteği duyarlar ve gerekeni zaman geçirmeden yaparlar.

*- YÜZDE 25 AZALDI

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, Eğitim-Öğretim yılının başlamasıyla birlikte trafikte alınan önlemler hakkında konuştu.

Özsagulu, okulların açılmasıyla birlikte özellikle servis araçlarına yönelik denetim faaliyetlerini artırdıklarını anlattı.

Şamil Özsagulu, geçtiğimiz aylarda ilk kez Radyo Trafik İzmir’de açıkladığı kurdukları Kaza Analiz Ekibi’nin hazırladığı rapor doğrultusunda, kazaların önüne geçmek için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Aldıkları önlemlerle şehir merkezinde ölümlü trafik kaza oranının yüzde 25 azaldığını bildiren Müdür Yardımcısı Özsagulu, gerçekleştirdikleri sivil denetimlerle algılanan yakalanma riskini artırdıklarını da kaydetti.

*- ‘SİZİ YANILTMASIN’

Eğitim-Öğretim yılının başlamasıyla hissedilir bir trafik yoğunluğu oluştuğunu belirten Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Özsagulu, ‘Metropol ilçelerde 651 okul ve çevresi tarafımızdan tetkik edildi. Risk kategorisi oluşturarak bu okulları risksiz, orta ve yüksek olmak üzere 3 farklı sınıfa ayırdık.

Yüksek trafik riski içeren okul çevreleri için eksikliklerin giderilmesini sağladık.

İlk hafta sizi yanıltmasın, ilk zamanlarda velilerimiz çocuklarını okula kendi götürmek istiyor.

Okul önlerindeki araç sayıları daha kabul edilebilir rakamlara düşecek. Bu durumda bile vatandaşlarımız çocuklarını rahatlıkla okullara götürsün diye çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Okulların açılmasıyla arterlerde de trafik yoğunluğu arttı. Geçen yıllara göre okulların açıldığı ilk gün oluşan yoğunluk tolere edilebilir seviyedeydi.’ dedi.

Özsagulu, ‘Geçen yıl 439 minibüs ve otobüse korsan taşımacılıktan işlem yapıldı. İkiz plaka tabir edilen ihlal nedeniyle 81 araç trafikten men edildi. Bu sene İl Emniyet Müdürümüzün de talimatıyla servis denetimlerimizle alakalı 2 gündür il genelinde 2 bine yakın servis aracı kontrol edildi. 36 araç trafikten men edildi. 138 muhtelif maddelerde de eksiklik gördüğümüz servis araçları için de işlemler yapıldı. Yıl boyunca aralıksız, kararlı bir şekilde denetimlerimize devam edeceğiz. 6 bine yakın S plakalı araç var. Bu hafta bitmeden il genelindeki tüm servis araçları kontrolümüzden geçmiş olacak. Vatandaşlarımız, çocuklarını servislere emanet ederken içleri rahat olsun.’ değerlendirmesini yaptı.

***-

KISACA

 

*- SÜSLÜ KADINLAR

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 10. yıl etkinliği 18 Eylül’de Ayvalık’ta yapılacak. 2013 yılında ilk kez İzmir’de bir grup kadın tarafından düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu her yıl yeni şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası bir bisikletli kadın hareketine dönüştü.

İtalya’dan Almanya’ya Kanada’dan İran’a birçok ülkede binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük hayatlarına dahil etmelerine vesile oldu.

*- YILLIK ENFLASYON

ABD’de Ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon verisi açıklandı. Buna göre TÜFE olarak isimlendirilen tüketici fiyat endeksi yıllık bazda, Ağustos ayı itibariyle, yüzde 8,3 oldu. Genel beklenti yüzde 8,1 civarında bir rakamın olmasıydı

*- 440 MİLYON DOLAR ÖDEYECEK

Elektronik sigara üreticisi Juul Labs ABD’de yürütülen bir soruşturmanın sonucunda yaklaşık 440 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 2020 yılında, Porto Riko ve 33 ABD eyaletinin Juul’a karşı açtığı davada şirket, reklamlarında ürünü sigaraya alternatif olarak göstererek sağlık riski yaratmakla suçlandı.

*-

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.