Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

Bayram Havası / İBRAHİM AKTAŞ

“Bayram gelip elime, elimize

Name düşüp dilime, dilimize

 

Gönlüm gülür, elim gülür, gülür gözel civan

Çalar tarı, çalar sazı, gülür eller gülü

…”

 

Çocukluğumun TRT’sinin, hemen her bayram sabahında, radyolarımızdan kulaklarımıza ulaştırdığı en güzel türkülerinden birinin girişi ile başladım bugün yazıma… Azerbaycanlı bir sanatçıya, Fikret Emirov’a ait olan bu eser, bayram sabahlarının hem olmazsa olmazıydı, hem de bayramın geldiğinin, bayram gününün artık gerçekten yaşandığının en büyük ispatlarından biriydi…

 

Bu bitince, arkasından Barış Manço’dan “bugün bayram, erken kalkın çocuklar” diye başlayan şarkıyla heyecanımız artar, İbo’dan “benim balonlarım vardı, onları kimler aldı” ile farklılaşır ve hatta içimiz, balon alabilecek harçlığı toplayıp toplayamayacağımız endişesine kapılır, “hayat bayram olsa” şarkısı ile de final yapardı.

 

Uzunca zamandır ki, zannımca otuz beş yılı aşkın bir süredir, işçinin ve emekçinin bayramı olan 1 Mayıs ile Ramazan Bayramı ardı ardına denk gelmemişti. Ne güzel, iki bayram bir arada ve aynı anda kutlanacak!

 

Desem de…

 

1 Mayısların ne kadar büyük kısıtlamalar altında kutlanmaya çalışıldığını bilmem, detaylı yazmaya gerek var mı? Bu ülke, 1977 yılında, sonradan “Kanlı Pazar” adı verilecek bir 1 Mayıs yaşadı! Ayrıca, her şeye izin verilse de, ülkemizdeki ekonomik verilerin inanılmaz boyuttaki kötü halinden sonra, alım gücü yerlerde sürünen işçinin, emekçinin, çalışanın 1 Mayıs’ı kutlayacak hali kaldı mı ki? Sadece nefes almayı başarıp, en zorunlu yaşamsal ihtiyaçlarını edinme hususunda bile zorluk çekene, 1 Mayıs İşçi Bayramı nasıl gelir, bilemem! Kaldı ki, hemen ardından kutlanacak Ramazan yani, namı diğer Şeker Bayramı…

 

Öyle ya, evin temizliği var, çoluğun çocuğun bayramlığı var, şekeri var, baklavası var, ziyareti var, misafiri var, var da var! Benzinin litresinden, baklavanın, şekerin kilosuna kadar, fiyatların nerelere eriştiğini hepimiz biliyoruz. Eee, nerede bayram? Ya da kime?

 

Futbola geçelim;

 

Altay ve Göztepe, İzmir’imizi Süper Ligde yine temsilcisiz bırakıyorlar. Nerede bayram?

 

Önce Altınordu 1. Ligin diplerindeydi ve zor da olsa bir çıkış yakaladı. Menemenspor ise dipte, düştü düşecek… Nerede bayram?

 

Ülkemiz liglerinin ilk başlama vuruşunu yapan ve hatta ilk golünü ağlarla buluşturan İzmirspor, Süper Amatör Lige düştü. Nerede bayram?

 

Hem Altay’da, hem de Göztepe’de, yönetsel bir kaos oluşuyor, başkanları ve yeni yönetimleri henüz ortada yok! Nerede bayram?

 

Milli Takım dünya Kupasına katılamamış, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı istifa etmiş, Merkez Hakem Kurulu Başkanı kaçıncı defa istifa etmiş, kulüplerin mafyavari yönetim anlayışı ayyuka çıkmış, hakemler bir var, bir yok! Nerede bayram?

 

Ben iyisi mi, Cemil Cankat’a ait, Urfa yöresinden “Geceler Yarim Oldu” adlı türkünün bir bölümü ile bitireyim yazımı, iyi bayramlar;

 

“…

Bayram gelmiş neyime, anam anam garibem

Kan damlar yüreğime, anam anam garibem

Yaralarım sızlıyor, anam anam garibem

Gülmek benim neyime, anam anam garibem”

 

Dipnot; “Bugün zor bir gündü. Yarın daha iyi olacak.” Kevin Henkes.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.