Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

*- BİRBİRİNİ KOVALAYAN KOYLAR YAŞAR EYİCE

İzmir’i hepimiz bir şekilde tanıtmaya çalışırız.

Bir okuyucumuz, herhalde yaz mevsimine yaklaştığımızı düşünerek şöyle tarif yapıyor:

Ege’nin İncisi İzmir ve çevresi serin imbat rüzgârının yaladığı İzmir’in dantel gibi kıyıları, Kuşadası’ndan Dikili’ye kadar körfezlerle ayrılır. Birbirini kovalayan kumsal koyları, sayısız adacıklar süsler…

Doğru ama bu güzelliklerden yararlanan kaç insanımız var.

Bu yıl mavi yolculuk bir aile için kaç liradan başlıyor, söyleyeyim mi?

En az 60 bin lira!

Tekne turlarından söz ediyorum 3- 5 günlük bu…

Bir hafta bile değil…

Ama çadır kurarsanız bu konuda henüz bir bilgim yok…

Biliyorsunuz ‘çadır turizmi’ de neredeyse patlamak üzere…

*- HER İHTİMALE KARŞI

Yine bir okuyucum da çok ama çok yıl önce çekilmiş bir fotoğrafı paylaşmış.

Sanıyorum fotoğraf Güzelyalı Tayyarı Alay Karargâhında çekilmiş.

Birinci Dünya Savaşı sırasında her ihtimale karşı hazır bekleyen bir tayyaremiz…

Büyük olasılıkla bizim imalatımız…

Çünkü o zamanlar uçak yapıyorduk.

Hatta Araştırmacı Gürol Tulunay Urla halkının topladığı paralarla yaptırdığı bir uçağın görüntüsünü paylaşarak konuyu da haber haline getirmişti.

Görüntüyü paylaşanlar, ‘İzmir olarak adlandırılmış 1202 nolu Deniz Teyyaremiz. Sözü edilen yer, günümüzde Fahrettin Altay meydanındaki Hava Eğitim Komutanlığı içinde yer alır…’ notunu da eklemişler.

Şöyle diyeyim:

İzmir’i yani ülkemizi saldırılardan koruyan, karşı harekâtlarda bulunan üç tayyare bölüğünden biri olan Deniz Tayyare Bölüğünün üssü de buradadır,

Haziran 1934’de Atatürk buradaki Reşadiye Köşkünde İran Şahını ağırlamış, deniz uçaklarını tanıtmıştı

Şimdi de size Türkiye’de gerçekleşen ilginç bir takastan söz edeceğim:

ABD ve Rusya arasında filmleri aratmayan takastan…

*- FİLMLERDEKİ GİBİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da tutuklu olan ABD’li eski Deniz Piyadesi Trevor Reed’in, ABD’de hapis cezası verilen Rus pilot Konstantin Yaroşenko ile takas edildiği bildirildi. Öte yandan filmleri aratmayan takasın Türkiye’de gerçekleştiği, Biden’ın Yaroşenko için özel af çıkarttığı ortaya çıktı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘Uzun bir müzakere süreci sonucunda, Rusya’da hüküm giyen ABD vatandaşı Trevor Rowdy Reed, 2010 yılında Amerikan mahkemesi tarafından 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Rus vatandaşı Konstantin Yaroşenko ile takas edildi’ ifadelerine yer verildi.

*- BEYAZ SARAY DOĞRULADI

Rus pilot Yaroşenko, 28 Mayıs 2010 tarihinde ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi ajanları tarafından Liberya’da gözaltına alınarak ABD’ye getirilmişti.

ABD’li Trevor Reed ise 2020 yılının Temmuz ayında çıkan bir tartışmada, Rus polis memurlarının ‘hayatını ve sağlığını’ tehlikeye attığı gerekçesiyle 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Serbest bırakılan Reed ile görüştüklerini ve oğullarının duygulandığını anlatan baba Reed, “Bu hafta onu Moskova’daki bir hapishaneye nakletmişlerdi. Onu oradan da Türkiye’ye getirdiler.

Trevor bize havaalanında tıpkı filmlerde olduğu gibi ABD uçağının Rus uçağının yanına yanaştığını ve iki tutukluyu değiş-tokuş ettiklerini anlattı’ diye konuştu.

Reed ve Yaroşenko, Türkiye’ye neredeyse aynı zamanda geldiler.

Her iki taraftaki ekipler, diğer ülkenin teklif ettiği kişinin kimliğini doğruladı, ardından Yaroşenko ve Reed pistte uçaklara doğru yürüdü…

Neler oluyor değil mi?

Belki ben de bir gün, yıllar önce Paris’ten İstanbul yolu ile İzmir’e geldiğim uçağın arka sıralarında oturan Fransız sivil polislerinin arasında bir kişinin Atatürk Hava Alanı’nda Türk polislerine nasıl teslim edildiğini anlatırım..

Casus ya da sakıncalı çok iyi Türkçe bilen büyük ihtimalle PKK’lı terörist İzmir’de garsonluk yaptığını ve kaçak yolla Fransa’ya gittiğini söylemişti.

‘İzmir’den Fransa’ya o kadar ülkeyi nasıl geçerek gidebildi?’ hâlâ aklımı kurcalayan bir soru…

*-

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.