Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

ÇOCUK İSTİSMARINA FOÇALILARDAN TEPKİ

Ülkemizde son günlerde 6 yaşında gelinlik giydirilerek evlendirilen kız çocuğuyla gündeme gelen çocuk istismarı İzmir’in Foça İlçesi’nde protesto edildi.  Yapılan basın açıklamasında , çocukların toplum içinde korunmaya muhtaç bireyler olduğuna vurgu yapılarak, hükümet, muhalefet, yargı, meslek odaları, sendikalar ve Sivil Toplum Kuruluşları kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismarın önlenmesi için göreve davet edildi.

Foça Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen protesto eylemi ve basın açıklamasına kent konseyi yönetici ve üyeleri ile çoğunluğu kadın çok sayıda Foçalı vatandaş katıldı. Katılımcılar meydana ellerinde “Cinsel İstismarda Rıza Aranmaz”, “Çocuğun Rızası Değil Büyüğün İstismarı”, “Çocuk Yaşta Evliliğe Hayır”, “Çocuk İstismarı Sosyla Bir Hastalıktır”, “Çocuklar Susabilir Biz Susmayacağız”, “Çocuk İşçileri Unutmayalaım”, “ Çocuk İstismarı Suçtur”, “Bir Tek Çocuk Bir kez Bile İstismara Uğramamalı”, “Sessiz Çığlıklara Kulak Ver”, “Çocuk Susar Sen Susma”, “Çocuğuma Dokunma”, “Çocuklar Değil Suçlular Yargılanacak”, “Çocuklarımızın Geleceği Kararmasın”, “Çocuğum. Gelin Olmak İstemiyorum”, “ Çocuk istismarını Aklatmayacağız”,  “Minik Bedenlerin Sesi Olalım”,  “Çocuk İstismarına Karşı Buradayım De.” yazılı dövizlerle çıktılar.

SON OLAY HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR

Foça Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda Foça Kent Konseyi Başkanı Orhan Gürer’inde aralarında bulunduğu katılımcılar adına açıklamayı Foça Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Canan Limnili okudu. Türk Dil Kurumu Sözlüğüne, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve yasalara göre çocuğun tarifini okuyarak konuşmasına başlayan Canan Limnili en son olayın kendilerini derinden üzdüğünü söyledi. Canan Limnili; “Çocuk!! TDK sözlüğüne göre; anne karnında ya da bebeklik çağı ile ergenlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan insana çocuk denir.Çocuk hakları madde 1 ise der ki; 18 yaşına kadar her insan çocuk sayılır.

Peki bizler ne yapıyoruz?  Bırakın başkalarını, kendi çocuklarımızı satıyoruz, evlendiriyoruz, çalıştırıyoruz, şiddet uyguluyoruz. Hergün yeni bir haber ile sarsılıyoruz. Çocuk bedensel, zihinsel ve ekonomik olarak güçsüz ve bağımlı bir birey olup, toplum içinde korunmaya muhtaç olan kesimdir. Hukukun en önemli işlevlerinden birisi de toplum içinde zayıf olanları korumaktır. Kendine özgü gereksinimleri ve hakları bulunan çocuğun korunması ve gelişmesi, yalnızca çocuğun değil, toplumun da yararınadır.

 Çocuğun sağlıklı bir birey olarak yetişmesini sağlamak ana ve babanın yanında devletinde görevidir. Devletin bu görevi, çocuğun korunması amacına yönelik ana ve babayı denetlemekle sınırlı kalmayıp bununla birlikte çocukların gelişmelerini güvence altına almak, onların ekonomik ve sosyal refahını da sağlamaktır.  En son olay hepimizi derinden üzmüştür. Bu ne ilk istismardır ve maalesef ne de son olacaktır.  6 yaşında gelinlik giydirilerek, dini nikahla 29 yaşındaki İsmail Ağa tarikatının müridi ile evlendirilen ve 21 yaşına kadar 15 yıl boyunca başta cinsel olmak üzere “oyun “ adı altında her türlü istismara maruz bırakılan çocuk, bir doktorun fark edip ihbar etmesine rağmen, soruşturma sırasında yaşı büyük başka birinin muayene ettirilmesi sağlanarak olay örtbas edilmiş, eğitim çağında okulda arkadaşları ile olması gerekirken tüm ailenin ve çevresinin göz yumması ile istismarcısıyla yıllarca bir arada yaşatılmıştır.

Buna benzer durumlar ülkemizde bazı çevreler tarafından teşvik edilmektedir. Kadın düşmanı söylemler ve politikalar, 9 yaşında kız çocukları ile evlenilebilir fetvası verenler, küçüğün rızası vardır, bir kereden birşey olmaz diyen bakanlar, birkaç oy uğruna cemaat ve tarikatlara ses çıkarmayanlar yüzünden   ülkemizde şiddet ve istismara onay veriliyor. Şiddeti ortadan kaldırmayı amaçlayan İstanbul sözleşmesinden vazgeçilmesi, yasaların doğru ve yerinde uygulanmamaları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği çalışmalarının karşısında durulması, çocukları cinsel istismar ve sömürüden korumayı amaçlayan Lanzorete Sözleşmesini hedef alanlar bu işin tam da ortasında ve destekleyicisidir. Hükümeti, muhalefeti, yargıyı, meslek odalarını, sendikaları, STK’ları kadına ve çocuğa yönelik şiddetin, istismarın önlenmesi için göreve davet ediyoruz.” Dedi.

Basın açıklamasına katılanlar “Çocuğa Dokunan Eller Kırılsın”, “İstismar Suçtur Affı Yoktur”  şeklinde sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Seyfi GÜL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.