Sal. Şub 7th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

DATÇA’DAN ZAMLARA; YETE GARİ…

Hayat pahalığı, geçinme ve barınma sorunları, ünlü müzisyen Fuat Saka’nın da katılacağı miting ile protesto edilecek.

Muğla’nın Datça ilçesinde  “Yete Gari Platformu” üyeleri, sabah akşam art arda gelen zamları ve hayat pahalılığını protesto etmek için halkı 9 Nisan’da yapılacak “Yete Gari Geçinemiyoruz” mitingine  çağırdı.
Mitinge ünlü müzisyen Fuat Saka da şarkılarıyla katkı verecek.

Cumartesi günü Saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek mitinge  muhalefet milletvekillerinin yanı sıra komşu ilçelerden de destek için vatandaşların geleceği açıklandı. GEÇİNEMİYORUZ YETE GARİ
Toplumun değişik kesimlerinden bir araya gelen Geçinemiyoruz Yete Gari Tertip Komitesi, bu miting için katılmak isteyen herkese, her kesime açık olarak daha önce ilk çağrı metnini paylaşmıştı.

Yeni açıklamada, “Markete, pazara gitmekten korkuyoruz! Temel ihtiyaçlarımızı karşılamakta dahi zorlanıyoruz! Kiralar almış başını gidiyor, evi olanlar elektrik ve diğer faturalarını ödemekte zorlanıyor, ödeyemiyor. Benzine, motorine zam gelmediği gün yok! Tarlalar nasıl sürülecek nasıl gübre alınacak?

Emekçi eve nasıl ekmek götürecek Emekli nasıl geçinecek? Esnaf bu fiyatlarla nasıl satış yapabilecek? Her gün bir öncesinden daha zor geçiyor. Ama gelirimiz artmıyor! Asgari ücrete, emekli ve ücretli çalışanların maaşlarına yapılan artışlar hemen eridi gitti. Kimimizi işsizlik korkusu sardı, esnafın satışları azaldı, emeklinin derdi arttı. Bir avuç mutlu azınlık lüks içinde rahatça yaşıyor ancak bizlere açlık sınırının altında yaşamak, porsiyon küçültmek, ihtiyaçlarımıza ulaşamamak dayatılıyor. Hayat pahalılığına dayanmak her geçen gün zorlaşıyor” ifadelerine yer verildi.

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ
Esnaf, işçi, memur, işsiz, emekli, çiftçi, öğrenci, kiracı, genci, yaşlısı tek ses olmak ve “Geçinemiyoruz Yete Gari” demek için herkesin katılımının istendiği açıklamada şunlara yer verildi: “Sensiz bir kişi eksiğiz. Birlikte değiştirebiliriz! Yete Gari Platformu, hummalı bir biçimde, günlerdir bu mitingi duyurmakla uğraşıyor. Hayat pahalılığının toplumun en yoksul kesimlerini daha da vurduğu, orta sınıfın giderek daha da yoksullaştığı bir dönemi yaşarken…

Hala manda yoğurdu, Medine Hurması ya da kestane balı yememizi önerenlere geçinemediğimizi, insanca yaşamak istediğimizi bir kez daha tüm Datçalıların katılımı ile hatırlatmak için, Emecik’ten, Yazıköy’e köylerde, mahallelerde, işyerlerinde, işçilerle, köylülerle, esnafla, öğrencilerle, emeklilerle, kadınlarla, gençlerle, yaşlılarla toplumun her kesimiyle bildiri dağıtarak, görsel paylaşarak sohbetler ederek, mitinge davetler yapıyoruz.

Mitingde çiftçisinden- işçisine, esnafından- emeklisine, öğretmeninden- sanatçısına, ortasından- en alttakine, kadınından- yaşlısına, öğrencisinden- kiracısına herkese söz verilmeye çalışılacak. Tertip Komitesi tüm Datçalıları seslerini duyurmak için mitinge çağırıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.