Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

Datça’nın Ilk Ve Tek Kadın Davulcusu Özlem

BİR GELENEĞE SAHİP ÇIKMAK GEREK
“MALATYALI Özlem’ lakabı ile tanınan, Datça’nın ilk ve tek kadın davulcusu Özlem İsar, 5 yıl önce İstanbul’un yoğun temposundan kaçıp ailesinin 35 yıldır yaşadığı Datça’ya yerleşmiş.

O gelene kadar Datça’nın bir davulcusu yokmuş. Sarı, uzun, rastalı saçlarına uygun yöresel kıyafeti ile oğlunun yazdığı mânileri okuyarak ramazan davulculuğu yapan ve hayli de sevilen İsar, ‘Bu zamanda davul mu kaldı?’ gibi benzer eleştirilerin zaman zaman kendisine de geldiğini belirterek, “Belediyeye rahatsız olduklarını söyledikleri için bazı sokak ve caddelere girmiyorum ama bayram sabahı o şikâyet eden kişilerle aynı mahallede yaşayan başkaları beni yakalıyor ve ‘Bu sene hiç gelmedin.

Bizi manilerden mahrum bıraktın’ diye sitem ediyor. Durumu anlattığımda ise ‘Sadece onlar yaşamıyor ki bu mahallede’ gibi cevaplar alıyorum. İşin bir de bu yönü var. Ben bu kültürün devam etmesinden yanayım. Mahalleleri gezerken karşılaştığım coşku ve sevgiyi görseniz…

Yemek getirenler, içecek ikram edenler, fotoğraf çekenler… Bazıları ‘Eski köye yeni adet getirdin’ diyor ama hayır, ‘yeni köye eski adet’ getirdim. Unutulmaya yüz tutmuş bir geleneğe sahip çıkmak gerek” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.