Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

EYT’de Yaş Sınırı Tartışması

Hazırlıklarına son aşamaya gelinen emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde yaş sınırı getirilebileceği belirtiliyor. Kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme geldi.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde sona yaklaşılırken Beştepe’de önceki gün konuyla ilgili önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı.

NET BİR KARAR YOK
Toplantıda, AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı da yer aldı. İki bakan geçen hafta çarşamba günü Başkan Recep Tayyip Erdoğan’la da bir araya gelmişti. Toplantıda ‘EYT’de yaş sınırı düzenlemesine gidilebilir’ görüşü çıktı. Buna göre kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme geldi. Düzenlemeyle ilgili çalışmalar devam ederken, yaş sınır gelip gelmeyeceği konusunda net bir karar alınmadı. Konuyla ilgili yeni bir toplantı yapılabileceği belirtiliyor. Düzenlemenin enflasyona etkisi, şirketlerin mali yükünün artması ve kamuya gelen yükün hesaplandığı ifade ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önceki açıklamalarında yaş sınırı olmayacağını söylemişti. Bilgin, kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini dolduran ve 5 bin prim gününü tamamlayanların düzenlemeden yararlanacağını açıklamıştı.

8 EYLÜL 1999 ÖNCESI SIGORTA GIRISI OLANLARI ILGILENDIRIYOR
EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları ilgilendiriyor. Bu tarihte yasanın çıkması sonrasında emeklilik için yaş şartı getirilmişti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, geçen haftaki kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Emeklilik için yılını doldurup yaş şartını bekleyenlerle ilgili çalışmamızı en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.