Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

Gördes Mtal’in Fabrikadan Farkı Yok / ADİL AKA

Manisa’nın Gördes ilçesinde bulunan Gördes Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinin Kimya Teknoloji Bölümü öğrencileri, Zafer Kalkınma Ajansıyla ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında kentteki kamu kurumları ve okullara sıvı sabun, yüzey temizleyici, kolonya ve nemlendirici krem yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyorlar.
Günlük 5 ton üretim kapasiteli atölyede yoğun mesai harcayan öğretmenler ile öğrenciler, bir yandan üretim, diğer yandan da paketleme çalışması yapıyor.

Pratik yaparak deneyim kazanan ve kentteki okullar ile kamu kurumlarının hijyen malzemesi ihtiyacını karşılamaya başlayan öğrenciler, döner sermayeden kazandıkları ücretle de harçlıklarını çıkarıyor.
Deneme aşamasını tamamlayıp üretime geçen öğrenciler “GÖRDES MTAL(GM)” markalı ürünler için kurumlar ile okullardan sipariş almaya başladı.

Okul müdürü Ufuk Gülcan yaptığı açıklamada, üreterek satışını gerçekleştirdikleri temizlik malzemelerinden önemli gelir elde ettiklerini söyledi.

Müdür Gülcan,”Günlük 5 ton üretim yapabiliyoruz. Gördes’teki kurumların tamamı temizlik ürünlerini bizden alıyor. Bunun yanında kamu kurum ve kuruluşlarına da ürünlerimizden veriyoruz. Yoğun talep var. Bu taleplere karşılık üretimi günden güne artırıyoruz. Ürünlerimize güzel dönüşler alıyoruz. En büyük avantajımız, öğrencilerimizin yapıyor olması. Piyasada kayda değer şekilde çok güzel ürünler elde ediyoruz. Ürettiğimiz temizlik ürünleri piyasaya göre kaliteli, fiyat olarak da ucuz.” şeklinde konuştu.

“Tüm üretim aşamalarında öğrenciler görev alıyor”

Kimya Teknolojisi Bölümü Alan Şefi ve Öğretmeni Aysel Özyüksel ise okulda güzel işlere imza attıklarını belirterek, şöyle konuştu:“Yaptığımız çalışmaların tamamında öğrencilerimiz bizlere eşlik ediyor. Bizler yapılan çalışmaları kontrol ediyoruz. Öğrencilerimiz tüm üretim aşamalarında görev alıyor. Bu çalışmalar karşılığında çocuklara belli bir ücret ödüyoruz.. Çocuklar için bu ücret tatmin edici oluyor.. Burada kazandıkları tecrübeyle piyasada çeşitli iş kollarında çalışabilirler.” Dedi.


“Faydalı şeyler yapmak eğlenceli”

Okulun Kimya Teknolojisi Bölümü 11/K sınıfında eğitim gören Emirhan Yılmaz ise alanda 2022-2023 eğitim öğretim yılının başından beri üretimlere destek olduğunu belirten Yılmaz, “Yaptığımız ürünlere karşılık olarak bir ücret alıyoruz ve bu bize katkı sağlıyor. En azından harçlığımızı çıkartabiliyoruz, ailemize destek oluyoruz. Okulda birçok bölüm var. Temizlik ürünleri üretmeyi sevdiğim için bu bölümü seçtim. Kendi adıma güzel şeyler düşünüyorum. Burada arkadaşlarımızla beraber bir faaliyet yapmak güzel oluyor. Sadece sınıflarda ders görmüyoruz. Burada faydalı şeyler yapmak eğlenceli. Okuldan mezun olduktan sonra ileride çok güzel işler yapabileceğime inanıyorum.” diye konuştu.
Kimya Teknolojisi Bölümü 11/K sınıfı diğer öğrencileri de üreterek katkı sunmayı sevdiğini vurguladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.