Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

 HIDRELLEZ COŞKUSU… Buket Işıkdoğan

İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya’da da kutlanır hıdrellez.

Peki neydi hıdrellez.?

Hristiyanlarda Aya Yorgi Günü, Katoliklerde Saint George Günü, Müslümanlarda Hıdrellez, Romanlar için Kakava Bayramı…

İsmi ve Ritüelleri farklı olsa da kökeni MÖ’lere dayanan bu kutlamalar baharın gelişi ve doğanın kendini yenilemesi içindir.

Yazılı ya da sözlü en eski ritüellerin Mezopotamya’daki Ur şehrinde yapıldığı bilinmektedir.

Farklı inanışlardaki bahar bayramı öykülerini araştırdım.

Eski Yunanlılar baharın gelişini yeraltı dünyasına kaçırılan güzel Persephone’ un annesi Demeter’ le yılda bir kez buluşması olarak betimlemişlerdir. Anne ve kızı buluştuğunda doğa canlanır, bahar gelir.

Müslümanlar ’da ise; rivayete göre Hızır, İlyas ve İskender (Zülkarneyn / Abu_u Hayat) ölümsüzlük suyunu bulmak üzere yola çıkarlar. Belli bir zaman sonra üç ayrı yöne giderek ölümsüzlük suyunu ayrı ayrı aramaya karar verirler. Bir süre sonra Hızır ve İlyas’ın yolları kesişir. Birlikte yollarına devam ederler. Zulumat (Karanlıklar) ülkesine ulaştıklarında bir çeşmenin başında durup yemek yemeye karar verirler. Yanlarında getirdikleri kurutulmuş balığı yemek üzereyken çeşmeden akan su balığa sıçrar. Balık bir anda canlanıp suyun içine atlar. Böylece Hızır ve İlyas ölümsüzlük suyunu bulduklarını anlarlar. Suyu içerler. O sırada bir melek gelir ve kıyamete kadar yaşayacaklarını, yaşadıkları sürece insanlara yardım edeceklerini bildirir. Hızır karadaki, İlyas sa denizdeki insanların yardımcısı olur.

Her yıl Hıdrellez günü yani altı Mayıs’ta Hızır ve İlyas’ın buluştuklarına, onların buluşmasıyla da ölü toprağın canlandığına inanılır.

Romanlar için Hıdrellez Bayramı bambaşka anlamlar içerir. Çingenelerin altı Mayıs’ta kutladıkları Bayram Kakava Bayramıdır. Hapis olduğu sulardan çıkarak kendilerini zalim düşmanlardan kurtaran kahramanları Baba Fingo’ya şükranlarını sundukları kutlamalardır.

Efsane şöyledir:

Antik Mısır’da Firavunun zulmü altındaki halklardan biri de daima hor görünen Koptlar yani çingenelerdir. İnanışa göre Hz. Musa’nın mucizesi gerçekleştiğinde, yani Kızıldeniz ikiye ayrılıp Musa ve inananları karşıya geçtiğinde, firavunun ordusu arasında yer alan ve liderleri Baba Fingo olan çingene gurupta suyun kapanmasıyla yok olur. Baba Fingo ölmez ama lanetlenir ve su tarafından esir edilir. Çingene halkı bu lanetin baharda kalkacağına ve Baba Fingo’nu esir gününün sona ereceğine inanırlar. Onu karşılamak için de su kenarlarında toplanırlar.

Zamanla yaşadıkları Coğrafyanın gelenekleriyle kendi geleneklerini birleştiren Romenler, hıdrellez Günlerini renkli kıyafetleri, danslarıyla tam bir bahar şenliğine dönüştürürler…

Hikayesi ne olursa olsun, baharın coşkusu hiç eksilmesin yüreklerimizden.

 

SOKAĞIMDA BAHAR…

 

Sabahıma dokunan bu koku

Ihlamur ağacından

Günüme ömür katan

 

Ah nasıl da biliyor

İçimden geçenleri

Sabah serçeleri

Sevincime ortak oluyor

Küçük dilleri

 

Sanki sıraya girmiş gibi

Ayrı ayrı sarıp sarmalıyor

Penceremin çerçevesini.

 

Burnumun kanatlarında

Kıskanç bir yasemin

Kokusunu yarışa sokuyor

Gül başka coşkuda.

 

Kim demiş sahi

Mutluluk yitik bir cennet

Deliye her gün bayram

Diyene de kırılmam

Oysa bana her sabah mutluluk

Bugün de bahar

Bugün de

İçimde yaşama sevinci var,

829 sokakta

cenneti sunuyor işte

ıhlamur, ful yasemin

gül

ve tekmil kuşlar.

 

Buket Işıkdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.