Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

Kılıçdaroğlu, Son Noktayı Koydu: Belediye Başkanlarımız Kendi Görevlerine Kilitlensin

Kemal Kılıçdaroğlu, son noktayı koydu: Belediye başkanlarımız kendi görevlerine kilitlensin

Adaylık tartışmalarına yönelik açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adayı 6’lı masanın belirleyeceğini ve arkasında olacaklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, belediye başkanları ile ilgili olarak ise “Başkanlarımızın işlerine kilitlenmeleri gerekiyor. Seçildikleri dönemin sonuna kadar görevlerini sürdürmeliler.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’nin de olduğu Karadeniz turunu ve Cumhurbaşkanı adayı hakkındaki konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

Halk TV yazarı Fikret Bila’ya yaptığı açıklamada geziyi onayladığını belirten Kılıçdaroğlu, “Trabzon’da doğup büyümüş, gençliği orada geçmiş. Akrabaları var. Bayramda ziyaret etmesi gayet normaldir. Gezinin yankılanması da normaldir. Ekrem Bey, İstanbul gibi bir şehrin belediye başkanı. Dolayısıyla popüler bir isim. Gezinin yankılanması bu açıdan da doğal. Ekrem Bey’in Karadeniz’de gördüğü ilgiden çok memnun oldum” dedi.

‘ADAYLIK’ TARTIŞMASI

Kılıçdaroğlu, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Parti’siyle birlikte bulundukları altılı masanın cumhurbaşkanı adayının kim olacağına dair tartışmaları da yorumladı.

Ana muhalefet partisi lideri, “Biz 6’lı masa olarak cumhurbaşkanı adayımızın taşıması gereken nitelikleri belirledik. Adayı 6 lider birlikte belirleyecekler. 6 lider de bu adayın arkasında olacak. Bu konuda bir değişiklik yok” dedi. Ardından şunları kaydetti:

BAŞKANLARIMIZIN KENDİ İŞLERİNE KİLİTLENMELERİ GEREKİYOR

ERDOĞAN, “BEN ADAYIM” DEMEDİ

Kılıçdaroğlu, muhalefetin adayının ne zaman belli olacağı yönündeki soruya ise, “Henüz zaman var. Bu soru bize soruluyor ama henüz Cumhur İttifakı’nın adayı da belli değil. Erdoğan ‘ben adayım’ demedi” yanıtını verdi.

İKTİDARA GELDİĞİMİZDE ESADLA TEMASA GEÇECEĞİZ

CHP Lideri, sığınmacıları ülkelerine geri göndereceklerini tekrarlarken, bunun nasıl bir planlama ile yapılacağını da açıkladı. Şunları söyledi:

“İktidara geldiğimizde Esad’la ve BM ile temasa geçeceğiz. Şam’a hemen büyükelçimizi atayacağız. Sığınmacıların geldikleri yerlere dönebilmeleri için can ve mal güvenliğini hem Şam yönetiminden hem de BM’den isteyeceğiz. Ayrıca bu bölgelerde savaşta tahrip olan yol, okul, köprü, konut gibi altyapı yatırımlarının yapılmasını sağlayacağız. Çoğunluğu Gaziantep’li olan iş adamlarımızın bu ülkedeki zarar gören fabrikalarını yeniden açarak iş ve istihdam sağlayacağız. Bu çalışmayı yürütürken de asla ırkçılık, yabancı düşmanlığı yapmayacağız.”

“Göndermeyeceğim derken Avrupa’ya, ‘Ben sığınmacıları tutuyorum. Bana destek olun, para gönderin’ mesajı yolluyor”

CHP Lideri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sığınmacılar konusunda, önce “göndereceğiz” sonra “göndermeyeceğiz” demesini de şöyle değerlendirdi:

“Erdoğan, Türkiye’yi yönetme kapasitesini kaybetti. Sorun çözen değil sorunların altında ezile biri. Esen rüzgâra göre değişen biri. ‘Göndereceğim’ dediğinde alkış alıyorsa öyle diyor. ‘Göndermeyeceğim’ dediğinde alkış alacak bir ortamdaysa böyle diyor. Akılcılıktan çok uzak. Tamamen ‘duygusal’ konuşuyor. ‘Göndermeyeceğim’ derken Avrupa’ya, ‘Ben sığınmacıları tutuyorum. Bana destek olun, para gönderin’ mesajı yolluyor.”

KAYNAK https://www.karar.com/guncel-haberler/kemal-kilicdaroglu-son-noktayi-koydu-belediye-baskanlarimiz-kendi-1665622

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.