Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

*- KÖKÜNDEN ÇÖZMEK  YAŞAR EYİCE

On binlerce kişi bir ağızdan bağırıyor:

‘Hak, hukuk, adalet!’ diye…

‘Adalet!’ istemeyen bir normal kişi olabilir mi?

Ne deniyor;

‘Adalet herkese lazım!’

İstanbul Saraçhane’de Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısı yani daveti için 5 partinin Genel Başkanı ve birçok belediye başkanı geldi, katıldı.

Sadece sağlık nedenleri yüzünden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun yerine yardımcısı önceki İzmir Milletvekillerinden Prof. Dr. Sabri Tekir katıldı.

Konuşmacıların hepsi, yargıdan, hukuktan, adaletten, haklıksızlıklardan söz ettiler.

Ama işin köküne inen yok!

Kaç kez yazdım, anlattım;

Türkiye’de hukukta yapılacak ilk ve en önemli iş, ‘Anayasa değişikliğinden’ de önce Türk Ceza Kanunu’nda ‘Hakaret davası’ kaldırılmalıdır.

Aynen Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu gibi…

Aynen;

İngiltere’de, Londra’nın ünlü ‘Kraliyet Parkı’ Hyde Park’ta olduğu gibi…

Aynen Meclis kürsüsünde olduğu gibi…

Türkiye’de mahkemelerde binlerce ‘hakaret dosyası’ var…

Halk arasında ünlü bir söz ve inanış vardır:

‘İki şahitle istediğini asarsın!’ diye…

Gerçek olaylarda bile ‘şahit’ yani ‘tanık bulmak’ kolay mı?

Bir zamanların İzmirli Bakanı Av. Hasan Denizkurdu, bir İzmir gazetesinde yazdığı makalede, ‘Ben bile karakol, adliye, mahkeme adlarını duyunca korkuyor, çekiniyorum!’ yazmıştı…

Demek istediğim şu:

‘Herkes aman beni karıştırmayın!’ diyor…

Zaten bir zamanlar Başsavcıya sohbet esnasında, ‘İki taraf da tanıklarını getiriyor. Bir tarafın ya da bazen iki tarafın tanıkları da açık ve net söyleneni, öğreteni anlatıyor. Yani vatandaşın değişiyle yalancı. Yalancı şahitliğin de ağır cezası var. Ben hiç kimsenin yalancı şahitlikten ceza aldığını duymadım. Bazı hukukçular olduğunu söylüyor. Bu durumda yalancı şahitlik davalarının da Hakaret davaları kadar çok olması lazım’ diye yorumda bulunmuştum.

Hatırlarsınız, Bursalı bir sanayici ve siyasetçinin de ‘ yavşak’ sözü üzerine açılmış bir hakaret davası vardı.

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünü mahkemeye getirdi ve bu sözün ‘bit yavrusu’ olduğunu anlattı…

Yani küfür ve hakaret olmadığını savundu.

Sonucunu öyle böyle hatırlamıyorum.

Ama benim ısrarla üzerinde durduğum ‘Hakaret’ etmek, ceza davası olmamalı…

Çünkü bu işin öyle uzmanları var ki, karşısındakini kışkırtıp ağzından mutlaka istenmeyen bir sözün çıkmasını sağlıyorlar.

Tahrik ediyorlar, hal ve hatırlarıyla…

Ama bu ‘Hakaret davaları’ bazıları için ‘ekmek kavgası!’

Yani bazı ya da birçok hukukçunun daha doğrusu avukatın işine geliyor…

Ekmeklerini ‘hakaret davaları’ sayesinde kazanıyorlar…

Bu işten zengin olanların olduğunu bilenler, yazanlar, söyleyenler var.

Ne barolar, ne de hukukçu politikacılar bu işe kesinlikle ne girer, ne de yakınından uzağından geçmezler…

Çünkü, bazıları kıyameti koparır…

Eğer Türkiye’de mahkemelerin daha rahat nefes almalarını, cezaevlerinin yarı yarıya boşalmasını, gerçek suçluların demir parmaklıklar arkasına alınmasını yürekten inanıyorsak kesinlikle ve kesinlikle, özellikle Türkiye şartlarında mutlaka ‘Hakaret suçu’ ceza kanunundan çıkarılmalı, ya da günün şartlarına göre düzeltilmelidir…

Sanıyorum, bunu en fazla yargıçlar ve de katipler, yani adliye personeli ile bu nedenle adliyeye düşen, mahpus olan binlerce kişi isteyecektir.

Bu insanlarımız kendilerini hep şöyle savunurlar:

‘Ben hırsız mıyım, katil miyim?’

Sorun böylece kökünden çözülür…

Biraz düşünün, biraz okuyun, biraz inceleyin ‘Haklı’ olduğumu göreceksiniz…

Kanun koyucuları, hukukçular, bence bu madde ile hem kendilerini, hem de meslektaşlarını korumuşlardır.

Yine belirttiğim gibi kazanç kapısı görmüşlerdir…

Başka türlü düşünemiyorum…

*-İMAMOĞLU’NA SAHİP ÇIKTILAR

Altılı Masa liderleri;

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener,

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu,

Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan,

yerel mahkemece 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilen ve siyasi yasaklı olmasına hükmedilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek için Saraçhane’de, yüz binlerce İstanbullu ile buluştu.

Konuşmalarında ‘Adalet’ vurgusu yapan liderler, milli iradeye set çekilemeyeceğinin altını çizdi.

Kılıçdaroğlu, ‘16 milyon İstanbullunun iradesine bir yargıç aracılığıyla darbe vuruldu. Biz, milli iradeyi yeniden ama yeniden inşa edeceğiz. Adalet ağacının içindeki kurtları tek tek temizleyeceğiz’ derken, Akşener, ‘Bir tiyatroya, bir haksızlığa, kara cübbelerini, siyah cübbelerini saranlara buradan seslenen İstanbullular; diyorsunuz ki, ‘Saray sizinse; Saraçhane bizimdir.’ Diyorsunuz ki, ‘Zulüm sizinse, haksızlık sizinse; sandık bizimdir’” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu da duygularını, “Siz, iradenize set koymak isteyenlere 3,5 yıl önce hem de iki kez günlerini gösterdiniz. Yine göstereceksiniz, hiç kuşkum yok. Umudunuz hiç eksilmesin. Bu dava, bana açılmış bir dava değil. Çünkü bu dava, parti davası değil. Bu dava, ülke davası. Bu dava, adalet davası. Bu dava, eşitlik davası.

Çünkü biz bu davayı, çocuklarımıza güçlü ve demokratik bir Türkiye bırakma davası olarak görüyoruz. İnanın 2023 çok güzel olacak” sözleriyle dile getirdi.

*- SAĞLIK SORUNLARI

Sağlık sorunu nedeniyle buluşmaya katılamayan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Temel Karamollaoğlu’na, Genel Başkan Yardımcısı Sabri Tekir vekalet etti.

“Millet İradesine Sahip Çıkıyor” adıyla düzenlenen etkinliğe, Millet İttifakı’nın büyükşehir belediye başkanları, ilçe belediye başkanları, Altılı Masa İstanbul il başkanları ve siyasi parti temsilcileri destek verdi.

İBB Başkanı’na destek verenler arasında İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu ile büyük oğlu Selim İmamoğlu da yer aldı.

Tarihi ana tanıklık etmek isteyen yaklaşık 200 bin vatandaş, ellerindeki Türk bayraklarıyla Saraçhane’deki İBB ana yerleşkesinin önündeki cadde ve meydanı hınca hınç doldurdu.

İmamoğlu, Altılı Masa liderlerini İBB önünde tek tek karşıladı ve makam odasında ağırladı.

Etkinlikte, sırasıyla; Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Babacan, Gültekin Uysal, Ahmet Davutoğlu, Meral Akşener ve Sabri Tekir birer konuşma yaptı.

*- AKŞENER: “BU, KIYMET’İN ATKISI”

 Konuşmasını İmamoğlu’nu yanına alarak ve İBB Başkanı’nın boynuna bir atkı dolayarak yapan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, şunları söyledi:

“Öncelikle bu atkının hikayesini sizinle paylaşmak istiyorum.

Dün, buradan ayrıldık. Ve giderken genç bir kızımız, -adı Kıymet Doğan’dı- arabamın camını çaldı. Ve boynundan atkıyı çıkardı. Dedi ki; ‘Ekrem Başkan’ıma vereceksin Meral Abla. Onun için dua edeceğim.’ Dolayısıyla bu atkı, Kıymet’in atkısı. Bu atkı, kalbinde dualar edenn ve bu haksızlığı lanetleyen gencecik bir kızımızın atkısı.

Biliyorum ki Ekrem. Başkan, onu bir emanet gibi saklayacaktır.

100 yıl önce olduğu gibi, bugün de ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ diyenler burada, Saraçhane’de. O 100 yıl önce verilen o kararın, o ilkenin, o iradenin temsilcileri kadınlar, erkekler, gençler, yaşlılar burada. Ve İstanbul’dan, ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ diye haykıranların o sesini duymayanların, onların saraylara kapandığı anda, milletin sesini duymadığı anda, biz Saraçhane’deyiz. Bir tiyatroya, bir haksızlığa, kara cübbelerini, siyah cübbelerini saranlara buradan seslenen İstanbullular; diyorsunuz ki, ‘Saray sizinse; Saraçhane bizimdir.’ Diyorsunuz ki, ‘Zulüm sizinse, haksızlık sizinse; sandık bizimdir.’”

*-

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.