Sal. Şub 7th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

KÖPRÜBAŞI’NDA HALA ÇİLEK HASADI VAR / ADİL AKA

Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde 6 bin 5 yüz dekar arazide yetiştirilen ‘Coğrafi İşaret Belgeli’ Köprübaşı çileğinde hasat devam ediyor. Havaların soğumasına rağmen yaz kış çilek yetiştirilen ilçede, çileğin kilosu 30-35 liradan satılıyor.
Köprübaşı ilçesinin geçim kaynağı haline gelen çilek yetiştiriciliği, kış aylarında da çiftçinin yüzünü güldürüyor. Nisan ayında tarlada hasadı başlayan çilek, aralık ayının gelmesine rağmen hız kesmeden devam ediyor. 6 bin 5 yüz dekar arazide yetiştirilen çilekler, bin bir zahmetle toplanarak tüketicinin sofralarına ulaştırılıyor.

Yaklaşık 16 bin ton verim alınan çilek fiyatları da sezonda 10-12 lira olmasına karşın aralık ayında çilek yetiştiren üretici Yunus Özcan (42) çileğin kilosunu 30-35 lira arasında sattığını söyledi. “Köprübaşı Çileği” için Türk Patent Enstitüsü’nden ‘Marka ve Tescil Belgesi’ ile birlikte ‘Coğrafi İşaret Belgesi’ de alındığını ve yaz kış arandığını hatırlatan Özcan, ”Şu anda hem örtü altında hem de açık tarlada çileğimiz var.

Havaların soğumaması nedeniyle hasat devam ediyor. Örtü altında 2 dekar, açık arazide de 13 dekar çilek yetiştiriyorum. Fiyatlar sezonuna göre çok çok iyi yüzlerimiz gülüyor cebimiz para görüyor. Kilosu 30-35 liradan başlıyor. Toptancının ilgisi güzel. Şimdilik İstanbul, İzmir ve çevre il ve ilçe pazarlarındaki tezgahları süslüyor. İlçemizde dört mevsim çilek hasadı yapılıyor” diye konuştu.

Köprübaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Alptekin Sağıroğlu ise ilçe ekonomisine çilek üretiminin büyük katkı sağladığını belirterek, “Toplam 6 bin 5 yüz dekarda 500 üreticimiz çilek yetiştiriyor. Yıllık 16 bin ton çilek hasadı yapılıyor. İlçe ekonomisine büyük girdiler sağlanıyor. Çileğin tadı, aroması çok güzel. İlçe tarım orman müdürlüğü olarak çiftçilerimize her türlü teknik desteği vermekteyiz. Allah kazançlarını bereketlerini arttırsın” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.