Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

“Müşteri Internette Onunla Buluşmalıyız “

Bünyesinde Avrupa’nın önemli turist kaynağı olan Almanya, Avusturya, Belçika ve Fransa’dan 4.200’ün üzerinde seyahat acentesi bulunan rtk Group’un Genel Müdürü, Thomas Bösl, Antalya’da Cosmopolitan Nirvana otelde devam eden yıllık kongrede yaptığı konuşmada 2022 yaz sezonu ile ilgili beklentiler ve sektördeki gelişmeleri anlattı.

Bösl, salgın dönemini anlatırken “Yaşanan zorluklara rağmen yine buradayız” dedi.

350 seyahat acentesi sahip ve yöneticisinin katıldığı toplantıda konuşan Thomas Bösl acentelerinin geleceğine ilişkin dört konuya dikkat çekti; dijitalleşme, personel sıkıntısı, sürdürülebilirlik, satış kanalları ve tur operatörleriyle ilişki.

Dijitalleşme : Hem müşteri verilerinin yönetimini hem de onlarla olan iletişimi iyileştirmenin gerekli olduğunu söyleyen Bösl, “Seyahat acentesinin para kazanması söz konusu olduğunda bu, çok önemli bir şey” dedi ve şöyle devam etti:

“”Müşteri internette, seyahat acenteleri olarak onunla buluşmaya gitmeliyiz. Seyahat öncesi, sırası ve sonrasında ek satışlar üzerinde de çalışılması gerekir. Bir müşteri sigortası olmadan, ek rezerve edilmiş faaliyetleri olmadan seyahat edemez.”

Personel eksikliği: Tüm sektörlerin çok fazla personel kaybettiği. Öğrenciler turizmin geleceği olduğuna verıca eğlenceli olduğuna ikna edilerek sektörde çalışmaya özendirilmeli

Sürdürülebilirlik: Bu müşterilerin de hergün biraz daha önem verdiği bir konu. Almanya’daki insanların çevre eğitimi gibi sürdürülebilirlik projelerine finansal olarak katkıda bulunulmalı.

Tur operatörleriyle ilişki: Pandemiden kaynaklanan belirsizliğin, acentelerin satış hacmine göre ücretlendirmesi nedeniyle mevcut komisyon sisteminin modası geçti. Kar marjı çok düşük, az para kazanıyoruz. Hacimden bağımsız olarak yüzde 10-12 arasında sabit bir komisyon sistemi olmalı.

Seyahat acenteleri tur operatörlerinin statüsünü sorgulamak istemiyor, tur operatörlerinin seyahat acentelerine nasıl satış yapacaklarını da dikte etmesine izin veremez.

Bu arada seyahat acentelerinde yönetim pozisyonlarında daha fazla kadının olması istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.