Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

RUSYA’DAN FAYDALANMALIYIZ  / YAŞAR EYİCE

Önceki yıllarda kısa adı ULUSKON olan Uluslararası Yatırım ve İş Dünyası Konfederasyonu Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy’dan söz etmiştim.

Aynı zamanda, Uluslararası İnsan Hakları Savunma Komitesi (IHRDC) İyi Niyet Elçisi Nezaket Emine Atasoy, hafta sonunda ekonomi muhabirleri ile görüştü.

Nezaket Hanım’ın Türkiye’nin tanıtımı için, devletten bir kuruş almadan, tamamen kendi imkânlarıyla yurt dışında yaptığı çalışmaları biliyorum.

İzmir’de bir ara siyasete giren iş kadınına geçen görüşmemizde ‘Politikaya devam mı?’ diye sormuştum…

Belki de ağzı sütten yandığı için yoğurdu da üfleyerek yiyen ‘İyi niyet elçisi’ olarak ülkeye çok daha fazla hizmet verdiğini dillendirmişti.

Hatırlayan olacaktır…

Çünkü o yazılarımdan biri, en fazla okuyucu toplamış ve çok kişi beğenilerini, özgür ifadelerini belirterek kutlamışlardı.

*- RUS PAZARI AÇIĞI KAPATIR

ULUSKON Başkanı Atasoy ekonomi muhabirlerine verdiği beyanat ile bir noktada Hükümete ve ihracatçılara da sesleniyor:

Söylediği şu:

‘Batı ile azalan dış ticaretimizi Rus pazarıyla ikame edebiliriz yani farkı, eksilerimizi artıya çevirebiliriz…’

Belirttiğine göre;

‘Türk iş insanlarının Rus pazarına gemi, makine ve ulaşım ekipmanları, dayanıklı ev aletleri, mobilya, dondurucular, elektrik transformatörleri, inşaat malzemeleri, işlenmiş tarım ürünleri, hazır giyim, elektronik ve elektrikli aletler, bilişim, ilaç ve kozmetik ürünlerini rahatlıkla satabiliriz…’

Rusya seyahatimde ben de gözlemiştim:

En basitinden günde üç kez tüm ana caddeler ve kaldırımlar Türkiye’den ithal edilen araçlarla temizleniyor…

Türk malı ürünler gururumu okşamıştı.

Aynı şekilde, neredeyse tüm büyük yapılar, inşaatlar Türk firmaları tarafından yapılıyor…

Ve tüm önemli kentlerde mutlaka birden fazla Türk insanına, çalışanına rastlarsınız, aynen Avrupa ülkelerinde olduğu gibi…

İş kadını Nezaket Emine Atasoy, Türkiye’nin Rusya Federasyonu ile ilişkilerinin köklü bir geçmişe dayandığını, günümüzdeki ekonomi ve dış politika alanlarında iki ülkenin birlikte yürümesini kolaylaştırdığını söylüyor.

‘Soğuk Savaş döneminde 1964 Johnson mektubu sonrasında Türkiye’nin çok yönlü ve çok taraflı bir dış politikaya yönelmesi, Türk-Rus dostluğunu hızla geliştiren ve iki ülke arasında özellikle ticaret ve yatırım alanlarında iş birliğini artıran bir rol oynamıştı.

Bugün de Batı dünyasına karşı alternatif bir güzergâh olarak öne çıkan Rus jeo-ekonomisinin bize yeni fırsatlar sunmakta olduğunu düşünüyorum.’ diyor.

*- YÜKSEK POTANSİYEL

Sözlerine, ‘Bu büyük gücün içinde bulunduğu özel şartları dikkate alarak, Türk ekonomisinin beklentileri ve büyüme hedefleri doğrultusunda aramızdaki ticari iş birliği potansiyelini maksimize edebileceğimize inanıyorum.

Yanı başımızda devam etmekte olan Rusya-Ukrayna Savaşı’na rağmen, Türk ekonomisinin bu yılın ilk yarısında güçlü bir büyüme gerçekleştirebildi.

Bu durumu ekonomimizin sahip olduğu yüksek potansiyeli göstermesi yönüyle çok değerli buluyorum’ diye devam etti.

Belirttiğine göre;

‘Yılın ikinci yarısında Batı dünyasının yaşamakta olduğu resesyon, Türk mallarına olan dış talebi düşürücü negatif bir faktör olarak karşımıza çıktı.

Bu negatif tespite rağmen, hâlihazırdaki istihdam artışını ve devam eden ekonomik büyümeyi, ülke insanımızın refah ve zenginliği için çok önemli görüyor.

Şüphesiz 2022 yılına ait turizm gelirleri, beklentilerimizin üzerinde gerçekleşiyor, hepimizi umutlandırıyor…

Ancak, genel olarak yılın ilk yarısında yakalanan ihracattaki artış trendini koruyamazsak, sadece turizm gelirlerinin cari denge için yeterli olamayacağını değerlendiriyor.

Şu anda bile, Rusya’da 3 binden fazla Türk şirketi çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyor.

Rus ekonomisine yatırım yapıyor.

*-

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.