Sal. Şub 7th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

 SABIR TAŞI BİLE ÇATLAR  YAŞAR EYİCE

Bazı olayları ve gelişmeleri duyunca ‘sabrım kalmadı’ diyebilirim…

Bir düşünür şöyle demiş:

‘Kim namus ve ahlak şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki; en namussuzu o’dur…’

Hızımı alamadım bu sözle devam ediyorum:

‘Musibetin büyüğü dine gelen musibettir.

Öyle ki, iktidarlarında bırakın Müslüman olmayanların İslamiyet’e ısındırılmasını, Müslümanların dinden uzaklaşmasına, deistleşmesine, ahlaksızlaşmasına sebep oldular, siyasete dini alet edenler!…’

Bu sözleri söyleyenler de gerçek din adamları…

Yani benim gibi sıradan insanlar değil…

Umarım şu mübarek kabul ettiğimiz günlerde ve Ramazan Bayramı’nda bunları düşünürler ve kendilerine gelirler.

*- HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

Ben ‘Gezi Davası’ndan söz etmeyeceğim…

Yani 3 yargıçtan ikisinin oy çokluğuyla aldığı karardan…

Reddi Hakim isteğinden ya da olayın siyasi yönünü anlatanlardan…

Ben hukukun üstünlüğünden söz edeceğim…

Ve bir zamanlar, hatta şu an bile dünyanın en güçlü isimlerinden biri olan Amerika’nın önceki başkanından…

Mahkemenin, yargıçların öneminden…

Bakalım bundan sizler de ne ders çıkaracaksınız?

Olay şöyle;

*-  ‘MAHKEME EMRİNE İTAATSİZLİK’ CEZASI

Eski ABD Başkanı Donald Trump’a, mahkeme emirlerine uymayıp, istenen belgeleri sunmayarak yargıya itaatsizlik ettiği gerekçesiyle para cezası verildi.

New York Eyaleti Başsavcısı Letitia James tarafından, eski başkanın şirket ve organizasyonlarıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında açılan ‘mahkeme emrine itaatsizlik’ davasının karar duruşması New York’ta yapıldı.

New York Eyaleti Birinci Yüksek Mahkemesi hakimi Arthur Engoron, mahkemenin istediği belgeleri zamanında ibraz etmeyen Trump’ı, belgeleri sunmadığı her gün için 10 bin dolar para cezasına çarptırdı.

New York Birinci Yüksek Mahkemesi, eski Başkan Trump’a gönderdiği celpte 31 Mart tarihine kadar şirketinde yaptığı bazı anlaşmaların belgelerini sunmasını istemişti.

New York Eyalet Başsavcısı Letitia James, 31 Mart’ta mahkemenin istediği belgeleri sunmayan eski Başkan Trump aleyhine, ‘Mahkeme emrine itaatsizlik” suçlamasıyla 26 sayfalık yeni bir iddianameyle dava açmış, mahkemenin yüklü miktarda para cezası kesmesini talep etmişti.

Yüksek Mahkeme Hakimi Engoron, kararın ardından yaptığı açıklamada eski Başkan Trump’a, ‘Sizin işinizi ciddiye aldığınızı biliyorum ama ben de kendi işimi ciddiye alıyorum’ dedi.

*- DİKTATÖRÜN KANUNU

Bu arada anımsadım, hatırlatayım:

Hakkında ‘İdam Kararı’ veren mahkemeye ‘itiraz’ eden ve cezayı ağır bulduğunu belirten Saddam’a Iraklı Yargıç ne yanıt vermişti:

‘Efendim biz sizin çıkardığınız kanunları uyguladık!’

Yani; herkes özellikle kanun koyucular çok ince dokuyup, çok ince kararlar almalılar…

*- REKOR KIRDI

‘Halimiz nedir?’ diye soran okuyucularımla paylaşayım:

‘İbrahim Tatlıses’in kızı Gülşen paylaştı!

İbo’nun torununu görenler beğeni yağdırdı.

Gözlerden uzak büyüyen kızlarından Gülşen kızının doğum gününü paylaştı.  İbrahim Tatlıses’ın torununu görenler beğeni yağdırırken poza ilk yorum Tatlıses’in Perihan Savaş’tan olan kızı Zübeyde Melek’ten geldi…’

*- KAZANÇ GÜNÜ GELDİ:

Asgari ücretliye, emekliye, kamu çalışanına, işsizlere ödemeler başladı…

Toplam 8 bin 672 lira yatırılacak.Bu hafta yaklaşık 13 milyon emekli ve işçiye ikramiye ödenecek. Ayrıca memur emeklileri de maaşlarını erken alacak. Bu hafta yaklaşık 700 bin kamu işçisi için de ikramiye yani ilave tediye haftası olacak.

2018 yılında başlayan emeklilere bayram ikramiyesi bu sene de devam ediyor.

12 milyon emekliyi kapsayan karar ile bayramlarda emekliler, dul ve yetim aylığı alanlara 1100 lira ikramiye yatırılacak.

*- ÇUVALLAR DOLUSU

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, bina yapımı için kazılan temelde, çuvallar dolusu bomba bulundu.

Sır dolu olaya ilişkin yapılan incelemelerden ilk sonuçlar geldi.

1. Dünya Savaşı zamanından kaldığı tespit edilen 831 bombanın 420’sinin aktif olduğu ortaya çıktı. 411 bombanın ise boş olduğu belirtilirken, ele geçirilen miktarın, Türkiye’de şu ana kadar bulunan en büyük sayı olduğu öğrenildi.

*- ‘İDDİASI OLAY OLDU!’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  yaptığı grup konuşması konuşulmaya devam ederken çok çarpıcı bir iddia geldi.

CHP liderinin yaptığı konuşmada ‘kavgam var’ diyerek çağrıda bulunup ‘Ya bana katılın ya yolumdan çekilin’ ifadeleri artık adaylığını da açıkladığı şeklinde yorumlandı.

*- KURUMLARDA GÖREV DEĞİŞİMİ

Resmi Gazete’de, çok sayıda bakanlık, kurum ve kuruluşta yapılan atama kararları yer aldı.

Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama ve görevden alma kararlarına göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığında görev değişimleri oldu.

*- AMAN DİKKAT

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancı tohumlardan Türkiye’ye gelen Patates Kanseri’nin tarım arazilerini sardığını ve biran önce önlem alınması gerektiği uyarısını yaptı.

Hastalığın bulaştığı topraklarda 28 yıl patates ekimi yapılamadığını ifade eden Gürer ayçiçeği yağı, buğday ve şekerden sonra patates krizinin de kapıda olduğunu ifade etti.

*-

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu Bakan Nebati’nin toplantıda yaptığı açıklamalara ilişkin, ‘Ayın 19’unda yapılan Türk lirasının kıymetini koruma kanununda yapılan değişikliklerle ilgili sıkıntılarımız vardı.

Yeni yapılan düzenlemeyle, yapılan sözleşmeler Döviz bazında yapılıyor ancak ödemelerin TL üzerinden yapılması zorunluluğu getirilmişti.

Bu da özellikle hammadde gibi ana emtiaların kur dönüşümlerine ve kur makasından bankalara bir artı değer yaratıp firmalara ise maliyet yaratma riski oluşturuyordu.

Piyasada bu döngüden kaynaklanan bir yavaşlama ve işlemlerin zorlaşması gibi bir durum ortaya çıkmıştı.

Bu konuları Bakan Bey’e ilettik ve kendisi de bu konuda bir gevşemeye gidileceğini ve üzerinde çalıştıklarını ifade etti’ dedi.

*-

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.