Pts. Şub 6th, 2023

Benim Datçam Haber

Sizin İçin Değil Sizlerle Haber

 TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞINA KARŞI  / YAŞAR EYİCE

Biden yönetimi, ABD Kongresi’ne Türkiye’ye 20 milyar dolarlık F-16 savaş uçaklarının potansiyel satışı konusunda hazırlık yapılması talimatı verdi.

Ancak Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez bir kez daha Türkiye’ye F-16 satışına itirazını dile getirdi.

Konuya ilişkin bilgi sahibi 3 ayrı kaynağın verdiği bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanlığı da Perşembe günü Kongre’ye yolladığı notta olası bir anlaşma konusunda bilgilendirmede bulundu.

Menendez açıklamasında ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, insan hakları ve demokratik normları hiçe saydığını ve “Türkiye’de ve komşu NATO müttefiklerine karşı endişe verici ve istikrarsızlaştırıcı davranışlarda” bulunduğunu söyledi.

Menendez, Yunanistan’a F-35 satışının iki ulusun toplu savunma, demokrasi de dahil olmak üzere ortak ilkeleri savunma yeteneklerini güçlendirdiğini savundu.

Türkiye, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının ardından üretim ortağı olduğu F-35 savaş uçağı programından çıkarılmıştı. Bunun üzerine Ankara, ABD’den F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kitleri satın alma talebinde bulundu.

*- İSTİFA EDECEK

Almanya’da koalisyon hükümetinin en çok eleştirilen bakanları arasında yer alan Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in, önümüzdeki hafta başında görevinden istifa edeceği öğrenildi.

Muhalafet partileri, bakanlığı iyi yönetemediği ve Alman ordusu ile bağlantısının kopuk olduğu şeklindeki suçlamaların yanısıra, yaptığı bazı açıklamalar nedeniyle de eleştirdikleri bakanın, görevden alınmasını talep ederken, Başbakan Olaf Scholz da kendi partisi Sosyal Demokrat SPD de Bakan Lambrecht’e sahip çıkmıştı. Ancak Alman medyasına yansıyan haberlere göre Lambrecht, istifa kararını Scholz’le paylaştı ve başbakan onun yerine gelecek isim için arayışa başladı.

*- ‘GÂVUR MAHALLESİ’NE ZİYARET

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’deki yoğun programının ardından ressam Ahmet Güneştekin’in “Gâvur Mahallesi” sergisini gezdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iki projesinin temel atma törenine ve Roman Buluşması’na katılan Kılıçdaroğlu’na sergiyi gezerken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Ahmet Güneştekin eşlik etti.

Mübadele temalı sergi Kültürpark Atlas Pavyonu’nda 5 Mart’a kadar ziyaret edilebilir.

*- TAVSİYEMDİR

1)Saf olmayın…

Tabiiki değişmek kolay değil ama herkesle öyle iki dakikada canciğer kuzu sarması olmaya da gerek yok.

Sonra ciğerinizi söküp, canınıza okuyorlar. Herkesi kendiniz gibi sanmaktan vazgeçin, bırakın zamana yayılsın bazı şeyler, acele etmeyin…

2) Külahı başa, ayakkabıyı ayağa giydirin.

Yani herkese hakkettiği gibi davranın.

Hatta size bir sır vereyim mi tepenize çıkaracak kadar da kimseye değer vermeyin…

Her şeyin fazlası zarar, sonra yerlerini beğenip, tepenizden hiç inmek istemiyorlar.

3) Minnetsiz,  bencil, teşekkür etmeyi, özür dilemeyi bilmeyen, nankör insanları ayıklayın hayatınızdan.

Yapamıyorsanız aranıza yüksek duvarlar örün iyice, atlayamasın bir daha iyi niyet bahçenize…

4) Yaşınızın kaç olduğu, kaçtan gün alacağınızın bir önemi yok.

Bu zamana kadar hep başkalarını memnun etmek için yaşadınız da n’oldu?

Koskoca bir hiç ve diz boyu nankörlük kaldı avuçlarınızda.

Üzülmeyin zararın neresinden dönerseniz kardır, hadi bu yıl sizin yılınız olsun…

Kendinize daha çok vakit ayırın. Daha çok kitap okuyun, dostlarınızla daha sık görüşün…

Bir kursa yazılın, sizi mutlu edecek yeni bir şeyler öğrenin…

5) Ve en önemlisi de kendinize odaklanın.

Kalbiniz ne diyor, bedeniniz ne durumda? Seviyorsanız söyleyin, kiloluysanız zayıflayın… Çocuklarınız varsa daha cok sarılın daha çok öpün .

Nefes alışlarınızı yavaşlatın ve dinleyin, ‘kim ne demiş, ne demek istemiş, niye aramamış?’ böyle şeylere takılıp kendinize de başkalarına da hayatı zehir etmeyin…

Farkındalığınızı artırın ve hayatı hakkettiğiniz gibi yaşayın…

*- ÜNİVERSİTE LERİN DURUMU

Üniversitelerin gerçekliği; ‘Aynı hamam aynı tas!’ dedirtecek..

Sayıştay raporlarından yola çıkılarak derlenmiş bilgiler:

-Sayıştay raporuna göre, 41’i akademik, 29’u idari olmak özere 70 personele sahip

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne fiilen devam eden öğrenci sayısı birinci sınıfta 4, ikinci sınıfta 3, dördüncü sınıfta 2 olmak üzere sadece 9 öğrencidir.

Bir başka ifade ile öğrenci başına düşen öğretim sayısı 4,5’tir.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde öğrenci başına yapılan yıllık harcama miktarı Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenci başına yapılan harcamanın 2 katından fazladır.

– 9 profesör, 3 doçent, 4 yardımcı doçent çok sayıda araştırma görevlisinin yer aldığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı Sürmene Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü, 26 öğrenci kontenjanına karşılık hiç tercih edilmemiştir.

-Tunceli su ürünleri bölümünü ise bir öğrenci tercih etmiştir.

-10 profesör, 7 doçent, 6 yardımcı doçent 32 akademik personele sahip Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Eğridir Su Ürünleri Fakültesi de hiçbir öğrenci tarafından tercih edilmeyen bir diğer su ürünleri bölümüdür.

– Kayda değer öğrencisi olmayan;

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde, 40 profesör, 32 doçent, 6 yardımcı doçent olmak üzere 108 akademik personel görev yapmaktadır.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde görevli profesör ve doçent sayısı Adıyaman, Siirt, Mardin ve Munzur Üniversiteleri başta olmak üzere Anadolu’daki birçok üniversitesinde görev yapan profesör ve doçent sayısından daha fazladır.

– Yine Sayıştay raporuna göre: *Tunceli’deki Munzur Üniversitesi’nin 4 fakültesi ve 3 meslek yüksekokulunun 33 bölümünde,

*Bayburt Üniversitesi’nin 5 fakülte ve 5 meslek yüksekokulunun 38 bölümünde,

*Giresun Üniversitesi’nin 7 fakülte ve 14 meslek yüksekokulunun 117 bölümünde,

*Dicle Üniversitesi’nin 9 fakülte ve 8 meslek yüksekokulunun 62 bölümünde ; EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİ YOKTUR (!)

– Sayıştay’ın inceleme yaptığı 2017 yılında 20 üniversitenin 100’ü aşkın fakülte, yüksekokul ve enstitüde kayıtlı öğrenci YOKTUR (!)

Birçok fakültede akademik personel sayısı, öğrenci sayısını misliyle geçmiş durumdadır.

HAL BÖYLE İKEN

– 273 öğrencinin eğitim gördüğü ODTÜ Petrol Mühendisliği bölümünde ise 4 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent,

-466 öğrencinin eğitim gördüğü Uzay ve Havacılık bölümünde ise 7 profesör, 5 doçent, 8 yardımcı doçent görev yapmaktadır.

 Öğrenciler tarafından tercih edilmeyen, kontenjanlarının %10’unu bile dolduramayan, öğrencisi olmayan bölümler için yüzlerce, binlerce akademik ve idari personel görevlendirilirken, söz konusu bölümler için yüz milyonlarca TL harcama yapılırken, gençlerimizin ilk tercihi olan ODTÜ ve Boğaziçi gibi üniversitelere ne yeterli kadro ne de yeterli bütçe tahsis edilmediğinden, söz konusu üniversitelerimiz kan kaybediyor ve her yıl dünya sıralamasındaki yerleri gerilere gidiyor.

– Sonuçta dünyanın en saygın üniversite derecelendirme kuruluşları arasındaki Times Higher Education (THE) açıkladığı 2018 yılı dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında, ilk 350 üniversite arasında maalesef ülkemizden hiçbir üniversite yer almadığı görülmektedir.

– Aynı değerlendirme kuruluşunun 2014-2015 yılı için açıkladığı dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında ülkemizden tam 6 üniversite ilk 350 üniversite içinde yer alıyordu.

-. (ODTÜ 85, Boğaziçi 139, İTÜ 165, Sabancı 182, Bilkent 201 ve Koç Üniversitesi 301’ci sırada yer almıştı.)

– Times Higher Education’un 2014-2015 yılı için açıkladığı dünyanın en iyi 250 üniversitesi sıralamasında, Türkiye, İtalya ve Belçika ile eşit düzeyde, Rusya ve İsrail’in önünde yer alıyordu.

Bugün ise İran ve Suudi Arabistan’ın gerisinde…

Korkarım 2023’de ilk 1000 arasında hiç üniversitemiz olmayacak…

Bu yazılan, anlatılan, duyurulan ve paylaşılan bilgileri doğru kabul edersek, eğitime öncelikle haber vermemiz gerekiyor.

Belki de ekonomiden de öncelikli bu düşünce…

Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden bu eğitim konusunu hemen ele alıp hemen en gerçekçi ve doğru şekilde ele almalıyız ve gerekeni yine hemen hiç vakit kaybetmeden yapmalıyız.

*-

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. Sitemiz Realooks bilişim hizmetleri tarafından kurulmuştur.